Продаючи пивоварний ячмінь в якості фуражу, фермери втратять поточного року близько 115 мільйонів гривень

Експерти за підсумками 2009 року прогнозують, що потреба у високоякісному пивоварному ячменю в Україні скоротиться на 300 тис. т. Тому фермери змушені продавати його як фуражний. Завдяки ціновій невідповідності культур, аграрії втратять близько 115 мільйонів гривень.

За оцінками ЗАТ «Укрпиво», 2009 р. в Україні зварять на 11 % менше хмільного напою, ніж попереднього року. Падіння виробництва важким тягарем впаде на плечі вітчизняних фермерів. Вже зараз істотно скорочуються закупівлі високоякісного пивоварного ячменю, що використовується для приготування солоду.

«На початку року ніхто не міг передбачити такого різкого скорочення ринку, адже планування проводилось з урахуванням акцизної ставки в розмірі 0,31 гр. на літр. Між тим в середині року її практично подвоїли. Тому прогноз споживання ячменю солодовими заводами виявився суттєво завищеним, – зазначає Галина Коренькова, генеральний директор ЗАТ «Укрпиво». – Залишки складають майже 300 тис. тон і зараз фермерам доводиться терміново шукати нові ринки збуту. Одним із нечисленних варіантів реалізації своєї продукції для них залишається продаж високоякісного пивоварного ячменю посередникам в якості фуражного».

В наслідок різниці в цінах українські аграрії поточного року можуть втратити близько 115 мільйонів гривень, і це за умов, якщо їм все таки пощастить збути своє зерно.

Якщо динаміка скорочення пивного ринку збережеться, наступного року доходи виробників ячменю знову залишаться низькими, а отже посівні площі вимушено скоротяться, прогнозують експерти. Якщо ж наберуть силу жорсткі обмеження щодо пивної галузі, передбачені низкою зареєстрованих в Парламенті законопроектів, або ж черговий раз подвоїться акциз на хмільний напій – до 1,2 грн/л., це спровокує різке скорочення ринку пива. Відповідно і збитки фермерів будуть набагато відчутнішими.

Довідка:
1. Завдяки закупівлям і вирощуванню елітних сортів ячменю, корінній модернізації солодового виробництва пивовари практично відмовилися від імпорту цієї сировини.
Починаючи з 1998 року, виробництво солоду зросло з 75,8 тис. т. до 541 тис. т. у 2008 р. За підсумками 2009 р. прогнозований об’єм виробництва солоду складе 355 тис. тон. Таким чином, вперше за 10 років на цьому ринку буде зафіксовано падіння, яке становитиме 186 тис. т. або 35 %.

2. Для виробництва солоду у 2009 році буде необхідно 500 тис. тон ячменю пивоварних сортів. Минулого року для цих потреб було закуплено 800 тис. тон ячменю. З урахуванням того, що середня вартість 1 тони пивоварного ячменю становить близько 1100 гр., а вартість фуражного ячменю на 30-35 % нижча, поточного року, завдяки скороченню ринка пива, фермери недоотримають близько 115 млн. грн. доходу.

 

За додатковою інформацією звертайтесь:
+380-50-322-59-73
Ігор Товкач
Виконавчий директор
Igor.Tovkach@ukrpyvo.com